VAKIF-Foundation - FANTASTiK ROMANLAR / FANTASTiK HABERLER
VAKIF-Foundation

By: FantastikHaberler
2018-02-16

Vakıf Deyince Aklıma Bilim Kurgu, Bilim kurgu deyince Vakıf geliyor. Ve her iki kelime de aklıma İsaac Asimov'u getiriyor.

Vakıf Romanını Bir seriden ayıramayız ;Vakıf Serisi. İsaac Asimov ilk olarak Vakıf isimli romanını yayınlatmış Ve daha sonra anlattığı konunun devamı olarak iki dizi olarak kabul edilebilecek şekilde kitaplar yazmıştır.  Böylece ünlü vakıf serisi oluşmuştur.

Vakıf serisinin sırası yani basılım sırası ;

1) Vakıf | Foundation
2) Vakıf ve İmparatorluk | Foundation and Empire
3) İkinci Vakıf | Second Foundation

Sonra

4) Vakıf’ın Sınırı | Foundation’s Edge
5) Vakıf ve Dünya | Foundation and Earth
6) Vakıf Kurulurken | Prelude To Foundation
7) Vakıf İleri | Forward the Foundation

Vakıf romanında  Asimov bizlere milyonlarca gezegeni idare eden bir Galaktik İmparatorluğu tanıtmakta. Ve bu imparatorlukta yaşayan bir çeşit falcı olarak görülen ve zaman zaman kendisine büyücü denilen Efsanevi Hari Seldon yaşamaktadır.

Hari Seldon 'a Göre “Sıkıştırılan bir gazda her bir molekülün davranışını bilemem, bilmeme gerek de yoktur. Ancak hacim azaldıkça, basıncın kaç kat artacağını kusursuzca bilebilirim. Tıpkı buna benzer şekilde, tek tek bireylerin değil ama toplumların geleceği hesaplanabilir.” Ve bu düşünceden yola çıkarak muhteşem matematiksel denklemlerin kullanıldığı bir Psikotarih bilimini yaratır.

Hari seldon psikotarih bilimini kullanarak Galaksi İmparatorluğu Trantor'un yıkılacağını çözümler. Ve bu yıkılışın belkide 30 bin yıl sürecek olan karanlık çağıda beraberinde getireceğini öngörür. Bu süreyi ve etkisini azaltmak için iki vakıf kurar.

Bundan sonrasını ise okuyucu kendisi okumalıdır diyorum ve bol vakıflı günler diliyorum.

FantastikHaberler

FantastikHaberler

Bizce her çocuk, her büyük, her büyük çocuk(Bizim Gibi), fantastiklerle zenginleşerek olgunlaşıp çocuk kalmayı başararak zengin hayallerinden vazgeçmeyecek ve umudun kapısını, düş kurmayı dolayısı ile hayallerine ulaşmak için gerekli olan mücadele ruhunu kaybetmeyecektir.

Yorumlarınız
Yorumunuzu Bekliyoruz